Hellenic Equestrian Federation

Committees

Juridicial Committee

President: Konstantinos Papageorgiou

Members: Ioannis Kousoulos, Maria Mathieli, Manolis Petasis

Executive Committee

President: Kostas Karakasilis

Members: George Dimaras, Antonis Antoniou, Antonis Diamantaras

Support: Lilian Didi

Audit Commettee

Members: Nikolaos Kontokonstantis, Katerina Voutsina - Kremioti, Thrasyvoylos Dallas

Support: Dimitris Karavokyris 

License Committee

President: George Paraschakis 

Members: Pavlos Daremas, Stelios Stavroulakis, Eirini Toubakari, Marios Destefanos, Iraklis Basdras

TEIBE: Vassilis Spyropoulos, Ilias Roditis, Dimitris Mandrinos 

Crete: George Rossiadis, Marianna Grammatikaki, Dimitra Galiou

Support: Anna Kotsiou, Katerina Chalkopoulou

Development Committee

President: George Dimaras

Members: The members of the Executive Committe 

Support: Lilian Didi

Veterinary Committee

President: Stathis Paanagakis

Members the vets: Alexandra Velianiti, Nikos Diakakis, Marina Maraki, Alexandros Mitsopoulos, Andreas Pyrros, Kleopatra Triantafyllou, Tasos Kolanis

Transcription Committee

President: Kostas Karakasilis

Members: Antonis Diamantaras, Eleni Baliousi, Aimilios Martinis, Athina Georgilli Popp

Support: Michalis Karavokyris

Procurement Committee

President: Antonis Diamantaras

Members: Antonis Antoniou, Dimitris Karavokyris

Support: Dimitris Karavokyris

Central Judges Committee

President: Christos Spyrnounis

Members: Mary Tzakas, Vaggelis Egglezakis, Mimi Kyrkinis, Dora Christopoulou 

Endurance: George Papadopoulos

Dressage & Driving: Niki Markoyianni

Support: Mixhalis Karavokyris

Medical Committee

President: Antonis Diamantaras

Members: Dimitris Kalantzopoulos, Grigoris Xepapadakis, Odysseas Papaefthimiou

 

Support: Lilian Didi

Aigaion Islands Committee

President: Dimitris Gounaras

As members of the Committe all clubs voting from the region of Aigaion Islands. 

Support: Epi Charalampopoulou, Michalis Karavokyris

Southern Greece Committee

President: George Fragoyiannis 

As members of the Committee all clubs voting from the Region of South Attica. 

Support: Katerina Lyberi

Driving Committee

President: George Paraschakis 

Vice President: Virginia Zaverdinou,

Members TEIBE: Ilias Aspiotis, Crete: Pantelis Salonikios, George Magginas, Anzel Svoronou, Niki Markoyianni, Veta Demiropoulou

Support: Michalis Karavokyris

Endurance Technical Committee

President: Iraklis Basdras

Members: Antonis Diamantaras, Dimitris Gounaras, George Papadopoulos, Pantelis Salonikios, Efi Koutsafti, Nikos Diakakis

Support: Katerina Chalkopoulou

Dressage Technical Committee

President: Isidoros Kouvelos 

1st Vice President: Michalis Poulakos 2nd Vice President: Dimitris Boutsis Members: Nikos Vardakis, Niki Markoyianni,  Eleni Myrat, Angel Svoronou, Efi Koubetsou, Jan Gurov, Kelly Sklavounos

Committee's Advisor in Paradressage Matters: Marianna Grammatikaki

Support: Anna Kotsiou

Jumping Technical Committee

President: Stavros Georgopoulos 

Members: Yiannis Skandalis, Alexandros Fourlis, George Fragoyiannis, Elina Dendrinou, Ilias Baliousis, Christos Spyrounis, Vassilis Spyropoulos, Dimitris Mandrinos, Anna Maria Papageorgiou .

Support: Epi Charalampopoulou/Katerina Lyberi

Northern Greece Committee

President: Dimitris Boutsis Vice President: Vassilis Spyropoulos 

As members all clubs voting from the region of Northern Greece. 

Support: Katerina Chalkopoulou

Adress: 47, Dim. Tseliou 54352 Thessaloniki

Tel: 2310 947237

Fax: 2310 946436

NATIONAL SPONSOR

  • Metka
  • Protergia

SUPPORT & COMMUNICATION SPONSORS

  • Pharmathen
  • Remiuares
  • Argus Pack
  • Royalty Hotels & Suites
  • Aegean
  • Connoly Logo
  • Superfastferries
  • Blue Star Ferries
  • Anek Lines
  • Hertz
  • Newalert
  • Iatriko
  • Sail La Vie
  • Kappa
  • Admiral
  • JWI
  • Griffin Logo
  • COSMOTE TV
  • Photobit