Athens CSI* 2η ημέρα

H δεύτερη ημέρα του Athens CSI*

Μαρκοπουλο, 2 Ιουνίου 2018

Δελτίο Τύπου

Με Ελληνική νίκη ολοκληρώθηκε πριν από λίγο και η δεύτερη ημέρα των διεθνών αγώνων υπερπήδησης εμποδίων Athens CSI στο πλαίσιο του Athens Equestrian Festival που διεξάγονται στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.

Στο υψηλότερο και τελευταίο αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.35μ. νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Νάτσης με την Calista de la Hart με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 71,90. Στην 2η θέση η Πάολα Μαρτίνη με τον Electic Elvis με άπταιστη και χρόνο 74,42 και στην 3η θέση ο Αντώνης Αντωνίου με τον Loon Illusion με επίσης άπταιστη και χρόνο 79,15.

Στο αγώνισμα ύψους 1.25μ. την πρώτη της νίκη στους διεθνείς αγώνες πέτυχε η Χριστίνα Ρούτιμαν με την Diane H με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 31,24 στον αγώνα διαβάθμισης. Δεύτερος ήταν ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με την Cadira με 0 βαθμούς και χρόνο 34,69 και τρίτος ο Γιώργος Φραγκογιάννης με τον Jamiro με 0 βαθμούς και χρόνο 35,00.

Στην πρώτη σημερινή κατηγορία νέων ίππων νικήτρια ήταν η Άννα Λεβή με τον 7χρονο Gjis με άπταιστη και χρόνο 75,06, ενώ ακολούθησαν στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με την 7χρονη Gentleman of Morka με 0 βαθμούς και χρόνο 81,00 και ο Άγγελος Τουλούπης με την 7χρονη Lola με 4 βαθμούς.

Στο αγώνισμα ύψους 1.15μ. νικήτρια αναδείχθηκε η αμαζόνα από την Θεσσαλονίκη, Δανάη Μπεσδεμιώτη με τον Campino με άπταιστη διαδρομή στις δύο φάσεις και χρόνο 26,78. Δεύτερη ήταν η Κύπρια Vistoria Isaeva με τον Cassimo με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 27,18 και τρίτος ο αθλητής επίσης από την Θεσσαλονίκη Δημήτρης Πασχαλίδης με την Zurosa με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 27,37.

Στην Κατηγορία Παίδων την 1η θέση κατέλαβε ο Συμεών Παρασχάκης με τον Boris me διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 28,88, ενώ στην 2η και 3η θέση βρέθηκε η Σοφία Τόκη με τα δύο άλογά της Havanna και Vaudou με άπταιστες διαδρομές και χρόνους αντίστοιχα 29,36 και 31,62.

Αύριο τελευταία ημέρα των αγώνων, το πρόγραμμα θα αρχίσει στις 10.00 με την κατηγορία παίδων και περιλαμβάνει άλλα τρία αγωνίσματα, στις 12.00 των νέων ίππων, στις 15.00 των αγώνισμα ύψους 1.30μ. και στις 17.00 το σημαντικότερο αγώνισμα του τριημέρου Φίλιππος Ένωσις της Ελλάδος Grand Prix ύψους 1.40μ.