H τρίτη ημέρα του «Athens Equestrian Festival» στο Μαρκόπουλο

Μαρκοπουλο, 3 Ιουνίου 2018

Δελτίο Τύπου

photos: Photobit

Με το σημαντικότερο αγώνισμα Φίλιππος Ένωσις Ελλάδος Grand Prix ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο η πρώτη εβδομάδα του Athens Equestrian Festival με τον πρώτο διεθνή αγώνα εμποδίων Athens CSI*.

Μεγάλος νικητής μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ τεσσάρων αθλητών αναδείχθηκε ο Ρουμάνος Damian Cojocariu με τον Elyk που είχε την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ σε χρόνο 45,09. Στην 2η και 3η θέση οι δύο πρώτοι Πρωταθλητές Εφήβων 2018, ο 2ος Πρωταθλητής Αντώνης Αντωνίου με την Inca με 0 βαθμούς και χρόνο 48,34 στο μπαράζ και η Πρωταθλήτρια της κατηγορίας, Άννα Δανάλη με τον Mr Chayotte με 0 βαθμούς και χρόνο 50,87.

Στο αγώνισμα ύψους 1.30μ. νικητής αναδείχθηκε o Άγγελος Τουλούπης με τον Zhin Chin με τον καλύτερο χρόνο 45,80 και άπταιστη διαδρομή. Στην 2η θέση ήταν ο Γιώργος Μειμαρίδης με επίσης άπταιστη σε χρόνο 47,81 και στην 3η θέση ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με την Cadira με άπταιστη και χρόνο 48,63.

Στην κατηγορία των νέων αλόγων νικήτρια μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ τριών αθλητών αναδείχθηκε η Μαριάννα Μαρινοπούλου με τον 6χρονο Celebrity με 4 βαθμούς και το καλύτερο χρόνο 34,38. Στην 2η θέση με 4 βαθμούς και χρόνο 42,87 ήταν ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με τον 7χρονο Genleman of Morka και στην 3η θέση ο Τάσος Ραίσης με τον 6χρονο Hey Man με 8 βαθμούς στο μπαράζ.

Στην πρώτη σημερινή κατηγορία παίδων τη νίκη πήρε η Κύπρια Μαρία Ελένη Βαφειάδη με το Nilda Rouge με τη μοναδική άπταιστη διαδρομή. Στην 2η θέση ήταν ο Σωτήρης Αντωνόπουλος με τον By Chance με 4 βαθμούς και χρόνο 74,49 και στην 3η θέση η Άννυ Βατίδη με τον C Anton H με επίσης 4 βαθμούς και χρόνο 77,74.

Το Athens Equestrian Festival συνεχίζεται το ερχόμενο τετραήμερο 7- 10 Ιουνίου με τη διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιππασίας στο Ολυμπιακό ιπποδρόμιο με χόρτο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.