Χάλκινο μετάλλιο για τον Βόγλη στο ΦΕΕ Grand Prix

Μαρκοπουλο, 8 Ιουνίου 2018

Δελτίο Τύπου

Photos: Photobit

Με την απονομή του αγωνίσματος Φίλιππος Ένωσις Ελλάδος Grand Prix ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η δεύτερη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιππασίας Athens CSIO2*-W, που διεξάγεται από χθες στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο στο πλαίσιο του Athens Equestrian Festival.

Τέσσερις αθλητές, ανάμεσά τους και δύο Έλληνες, έκαναν άπταιστες διαδρομές και πήγαν στον αγώνα διαβάθμισης για την 1η θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Πρωταθλητής Ενηλίκων 2016, Γρηγόρης Βόγλης με την Quelly Briquedale με 4 βαθμούς και χρόνο 54,38, ενώ 4η ήταν η Νικολίνα Μακαρώνα με τον Arc de Triomphe επίσης με 4 βαθμούς και χρόνο. Μεγάλος νικητής με τον καλύτερο χρόνο 51,59 και άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ ήταν ο Βούλγαρος Angel Nyagolov με τον Chaccotago, ενώ στην 2η θέση ήταν ο Ουκρανός Mykhailo Pilipenko με τον Chacco Cento με 0 βαθμούς και χρόνο 53,45 στο μπαράζ.

Την 3η Ελληνική νίκη στο Παγκόσμιο  Κύπελλο κέρδισε ο Πάρις Κουτσογιάννης με την Daouschka στο δεύτερο σημερινό αγώνισμα με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 68,71. Στην 2η θέση ήταν ο Παναγιώτης Τσακτίρης με την La Belle με 0 βαθμούς και χρόνο 73,39 και στην 3η θέση ήταν ο Σέρβος Drasco Dokic με τον Aliboron με 0 βαθμούς και χρόνο 79.30.

Στο πρώτο σημερινό αγώνισμα δύο Έλληνες αθλητές κατέλαβαν την 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Ο Άγγελος Τουλούπης με τον Zhin Chin ήταν 2ος με διπλή άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 31,26 και ο Δημήτρης Νάτσης με την Calysta ήταν 3ος με διπλή άπταιστη και χρόνο 31,41. Νικητής ήταν για 2η φορά το διήμερο ο Ιταλός Filippo Martini di Cigala με τον Dejavu με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 29,47.

Αύριο τρίτη ημέρα οι αγώνες θα αρχίσουν στις 11.00 και περιλαμβάνουν τρία αγωνίσματα, πρώτα αυτό των νεολέκτων ίππων, στις 12.30 το αγώνισμα ύψους 1.35μ. και στις 16.00 το αγώνισμα ύψους 1.45μ.