71οι Πανελλήνιοι ΥΕ – 3η ημέρα

Μαρκόπουλο, 8 Δεκεμβρίου 2018

photos: photobit

Δελτίο Τύπου

Σήμερα τρίτη ημέρα των 71ων Πανελληνίων Αγώνων Υπερπήδησης Εμποδίων στο κλειστό ιπποδρόμιο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας, πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι γύροι των κατηγοριών Νεολέκτων Ίππων, Ενηλίκων και Παίδων και το Ομαδικό Αγώνισμα Εθνικής Ανάπτυξης.

Στον πρώτο γύρο της Κατηγορίας Ενηλίκων, που είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Λουκά Παπαδόπουλου, μόνο τρεις ιππείς κατάφεραν να κάνουν άπταιστες διαδρομές κατακτώντας τις τρεις πρώτες θέσεις. Η Κατερίνα Λασκαρίδη του ΙΟΕ με τον Concordia με τον καλύτερο χρόνο 66,17, ο Γιώργος Δημαράς του ΕΙΟ με τον Sacripan GD με χρόνο 67,85 και η Μαρία Παπουρδάνου με τον Unique des Rhodes επίσης του ΕΙΟ με χρόνο 69,01.

Στον 1ο γύρο της Κατηγορίας Παίδων ύψους 1.10μ. οχτώ παιδιά είχαν άπταιστες διαδρομές με την Μαρία Κοκκινάκη του ΙΟΜ με την Mirabelle du Theil να παίρνει την 1η θέση με τον καλύτερο χρόνο 58,78. Δεύτερη ήταν η Σοφία Τόκη του ΑΙΟΕ με την Havanna με χρόνο 59,26 και τρίτη η Θέτις Φουρλή με την Almeria du Monty του ΕΙΟ με χρόνο 60,17.

Στον 1ο γύρο της κατηγορίας Νέων Ίππων, στα άλογα 5 ετών την 1η θέση πήρε η Κατερίνα Λασκαρίδη με την Luxiana του ΙΟΕ, ενώ έγιναν ακόμη 7 άπταιστες διαδρομές. Στα νέα άλογα 6 ετών πρώτος ήταν ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Celebrity, ενώ υπήρχαν άλλες 4 άπταιστες διαδρομές και στα νέα άλογα 7 ετών πρώτη ήταν η Μόνικα Μαρτίνη με τον Let’s Hope, ενώ έγιναν άλλες δύο άπταιστες διαδρομές.

Στην Κατηγορία Β ύψους 1.30μ. τις δύο πρώτες θέσεις κατέλαβε ο Αλέξανδρος Φουρλής του ΙΟΜ με τα δύο άλογά του, τον Idefix και τον Keno με 0 και 4 βαθμούς αντίστοιχα. Στην 3η θέση ήταν η Άννυ Βατίδη με την Kacandra του ΙΠΟΑ με 4 βαθμούς.

Μεγάλο ενδιαφέρον και πολλές συμμετοχές (18 ομάδες με 2 ή 3 αθλητές) είχε το Ομαδικό Αγώνισμα Εθνικής Ανάτπυξης ύψους 1.00μ. που ολοκλήρωσε την τρίτη ημέρα. Η Κρήτη ήταν πρωταγωνίστρια με τον Αθλητικό Όμιλο Πλακιά να κερδίζει την 1η θέση. Στην 2η θέση ήταν ο Ιππικός Όμιλος Αυλώνας και στην 3η θέση η μικτή ομάδα από τον Βόλο, του Ιππικού Ομίλου Τριάθλου Ιππική Σχολή και του Κέντρου Ιππασίας Σέσκλου.

Το πρόγραμμα της αυριανής ημέρας των αγώνων (Κυριακή) αρχίζει στις 10.00 και περιλαμβάνει τους τελικούς γύρους των κατηγοριών νέων ίππων, παίδων, εφήβων, αμαζόνων και ενηλίκων. Και αύριο Κυριακή, οι αγώνες θα μεταδοθούν σε live streaming από την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας μέσω του site της http://live.hef.gr/live_streaming.php και του καναλιού της στο youtube.