Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας

Μ | Πρωτάθλημα Ιππασίας 2019

Μεγάλο ενδιαφέρον για το Μ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΠΠΑΣΙΑΣ 2019!

Μαρκόπουλο, 16 Μαΐου 2019

 Δελτίο Τύπου  

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται το «Μ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΠΠΑΣΙΑΣ 2019» στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο, όπου θα αναδειχθούν οι Πρωταθλητές στα δύο ολυμπιακά αθλήματα, την Υπερπήδηση Εμποδίων και την Ιππική Δεξιοτεχνία.

 Το «Μ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2019», θα διεξαχθεί το τετραήμερο 23- 26 Μαΐου, η μεν Υπερπήδηση Εμποδίων στο κεντρικό ιπποδρόμιο με χλοοτάπητα, ενώ το πρωτάθλημα της Ιππικής Δεξιοτεχνίας, που θα αρχίσει την Παρασκευή, 24 Μαΐου στο ιπποδρόμιο με άμμο. Θα είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Γιάννη Παπαδημητρίου, ενός από τους στυλοβάτες προπονητές του αθλήματος της υπερπήδησης εμποδίων, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

 Στο φετινό Πρωτάθλημα αναμένεται ρεκόρ συμμετοχών, αφού θα λάβουν μέρος πάνω από 400 ζευγάρια ίππων ιππέων από όλη την Ελλάδα, που θα διεκδικήσουν τους τίτλους των πρωταθλητών και των δύο αθλημάτων στις κατηγορίες παίδων, εφήβων, νεαρών ιππέων και ενηλίκων. Ακόμη, στην Υπερπήδηση Εμποδίων θα αναδειχθούν η νικήτρια αμαζόνα και ο νικητής νεόλεκτος ίππος.

Πρωταθλητής Ελλάδας στις Κατηγορίες Παίδων, Εφήβων, Νέων Ιππέων και Ενηλίκων και Νικήτρια Αμαζόνα αναδεικνύονται αντίστοιχα οι αθλητές οι οποίοι έχουν συγκεντρώσει την υψηλότερη βαθμολογία από τους Αγώνες Πρωτάθλημα 1 & 2 και τον Τελικό Αγώνα Πρωταθλήματος. Η βαθμολογία στον Τελικό Αγώνα Πρωταθλήματος είναι προσαυξημένη κατά 100%. Σε περίπτωση ισοβαθμίας υπολογίζεται η καλύτερη κατάταξη στον Τελικό Αγώνα.

Στη βαθμολογία μετά τους δύο πρώτους αγώνες, στην Κατηγορία Ενηλίκων προηγείται η Πάολα Μαρτίνη του ΙΑΟΦ με τον Electic Elvis με 40 βαθμούς, στην Κατηγορία Εφήβων ισοβαθμούν στην 1η θέση η Μελίνα Πειμανίδη με την Candice του ΙΠΠΟΚ και η Μαρία Νικολαίδου του ΑΚΙΘ με τον Flippo VDL, στην Κατηγορία Παίδων η Σεμέλη Ποππ με την Arabella του ΕΙΟ με 36 βαθμούς, στην Κατηγορία Αμαζόνων η Άννα Δανάλη με τον Con Top του ΙΟΜ και η Αγγέλικα Καρακασίλη του ΙΟΚΑΛSG με τον Captain Cunterbunt είναι στην 1η θέση με 32 βαθμούς. Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων μετά τον 2ο αγώνα στην 1η θέση είναι επίσης η Άννα Δανάλη με τον Mister Chayotte Z με 20 βαθμούς.

Στην Ιππική Δεξιοτεχνία οι πρωταθλητές Παίδων, Εφήβων, Νέων Ιππέων και Ενηλίκων θα αναδειχθούν από τον τριήμερο αγώνα.

Η είσοδος στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο θα είναι ελεύθερη για το κοινό, και το τετραήμερο αυτό θα είναι μια γιορτή για όλη την οικογένεια με πολλές παράλληλες εκδηλώσεις, όπως εκπαιδευτικά άλογα για να κάνουν βόλτα τα παιδιά και παιδική φάρμα.

Η διοργάνωση  του Πρωταθλήματος υλοποιείται χάρη στη στήριξη χορηγών, εταιρείες και φορείς, με επικεφαλής τον Εθνικό Χορηγό του αθλήματος Όμιλος Μυτιληναίος – Μ, με την εταιρεία Protergia, ο οποίος έχει και τον τίτλο της διοργάνωσης. Ακόμη, μια ομάδα παλαιών και νέων χορηγών του αθλήματος στηρίζει τη διοργάνωση, όπως η Εταιρεία Innovis με τα προϊόντα Nuxe, το Private Banking της Eurobank, η αεροπορική εταιρεία Aegean, η Ολυμπιακή Ζυθοποιία με την μπύρα Mythos, η PremiumMares, ο Όμιλος Αντωνίου, η εταιρεία Autostop με τα προϊόντα Connolly, η Superfast Ferries, η Blue Star Ferries, η ΑΝΕΚ, η Duxiana,  η Balaton με τα προϊόντα TRM, η Hertz, η τεχνική εταιρεία New Alert και  ο Όμιλος Ιατρικού Αθηνών. Ενώ, χορηγός επικοινωνίας είναι η Cosmote TV.

Το πρόγραμμα της Υπερπήδησης Εμποδίων έχει ως εξής:

Πέμπτη, 23 Μαΐου   

10:00   Κατηγορία  Νέων Ιππέων – 1ος γύρος – ύψος 1.35μ.

11:00   Κατηγορία Ενηλίκων – 1ος γύρος – ύψος 1.40μ.

13:00   Αγωνίσματα Ελεύθερης Συμμετοχής – ύψους 1.15μ.

15:00   Κατηγορία Αμαζόνων – 1ος γύρος – ύψος 1.25μ.

17:00   Κατηγορία Εφήβων – 1ος γύρος – ύψος 1.30μ.

Παρασκευή, 24 Μαΐου  

12:00  Κατηγορία Νέων Ιππέων – 2ος γύρος – ύψος 1.40μ.

13:00   Κατηγορία Νεολέκτων Ίππων – 1ος γύρος - ύψος 0.90-1,20μ. 

15:00   Κατηγορία Ενηλίκων – 2ος γύρος – ύψος 1.45μ.

16:00   Κατηγορία Εφήβων – 2ος γύρος- ύψος 1.35μ.

17:00   Κατηγορία Παίδων – 1ος γύρος – ύψος 1.15μ.

 

Σάββατο, 25 Μαΐου  

11:00   Κατηγορία Νεολέκτων Ίππων – 2ος& 3ος  γύρος ύψος 1.05-1,30μ.

13:00   Αγωνίσματα Ελεύθερης Συμμετοχής – ύψος 1.25μ.

15:00   Κατηγορία Αμαζόνων – 2ος γύρος – ύψος 1.25μ.

17:00   Κατηγορία Παίδων – 2ος γύρος – ύψος 1.20μ.

Κυριακή, 26 Μαΐου  

12:00   Κατηγορία Παίδων 3ος & 4ος γύρος - ύψος 1.25μ. - Τελικός

13:30   Κατηγορία Αμαζόνων  3ος & 4ος γύρος – ύψος 1. 30μ. - Τελικός

16:00   Κατηγορία Εφήβων 3ος & 4ος γύρος – ύψος 1.35μ. - Τελικός

17:30   Κατηγορία Ενηλίκων 3ος & 4ος γύρος – ύψος 1.50μ.- Τελικός

18:30   Κατηγορία Νέων Ιππέων 3ος & 4ος γύρος – ύψος 1.40μ. - Τελικός

Το πρόγραμμα της Ιππικής Δεξιοτεχνίας έχει ως εξής:

Παρασκευή, 24 Μαΐου                                                

Ενδεικτική ώρα Έναρξης: 10.00                                                                          

Αγώνισμα Ε – E1 Παίδων

Αγώνισμα Paradressage – Grade I (team)

Αγώνισμα Νεολέκτων Ίππων

Αγώνισμα Α3 Ενηλίκων                                                  

Αγώνισμα Α3– 1ος γύρος Κατηγορίας Παίδων                                                

Αγώνισμα Γ4 – 1ος γύρος Κατηγορίας Εφήβων  

Αγώνισμα Δα – 1ος γύρος Κατηγοριών Νέων Ιππέων & Ενηλίκων                                                                 

                                                                                

Σάββατο, 25 Μαΐου                                                  

Ενδεικτική ώρα Έναρξης: 10.00                                                                          

Αγώνισμα Paradressage – Grade I (individual)

Αγώνισμα Β6

Αγώνισμα Α4 Ενηλίκων

Αγώνισμα Α4 Παίδων – 2ος γύρος κατηγορίας Παίδων

Αγώνισμα Γ5 – 2ος γύρος Κατηγορίας Εφήβων               

Αγώνισμα Δε – 2ος γύρος Κατηγορίας Νέων Ιππέων

Αγώνισμα Δβ – 2ος γύρος Κατηγορίας Ενηλίκων       

Αγώνισμα Γ6

Κυριακή, 26 Μαΐου                          

Ενδεικτική ώρα Έναρξης: 12.00                                                                          

Αγώνισμα Νεολέκτων Ίππων

Αγώνισμα Β9                                                     

Αγώνισμα Α6

Αγώνισμα Α5 Ενηλίκων

Αγώνισμα Α5 Παίδων – Τελικός Κατηγορίας Παίδων           

Αγώνισμα Freestyle Εφήβων– Τελικός Κατηγορίας Εφήβων           

Αγώνισμα Freestyle Νέων Ιππέων – Τελικός Κατηγορίας Νέων Ιππέων                  

Αγώνισμα Freestyle Ενηλίκων – Τελικός Κατηγορίας Ενηλίκων  

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ

  • Metka
  • Protergia

ΧΟΡΗΓΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

  • Pharmathen
  • Eurobank
  • Mythos
  • Remiuares
  • Argus Pack
  • Royalty Hotels & Suites
  • Aegean
  • Connoly Logo
  • Superfastferries
  • Blue Star Ferries
  • Anek Lines
  • Balaton
  • TRM
  • Hertz
  • Newalert
  • Iatriko
  • Sail La Vie
  • Kappa
  • JWI
  • COSMOTE TV
  • Photobit