Πανελληνιονίκες ΥΕ 2016

Μακαρώνα, Βαρδινογιάννης, Αντωνίου και Πίτσικου Πανελληνιονίκες 2016

Μαρκόπουλο, 11/12/16

Δελτίο Τύπου

Σε  ένα  όμορφο  Χριστουγεννιάτικο  κλίμα  και  τον  κόσμο  να  χειροκροτεί  τους  Πανελληνιονίκες 2016 ολοκληρώθηκαν χθες το βράδυ στο κλειστό ιπποδρόμιο του  Ολυμπιακού  Κέντρου  Ιππασίας  στο  Μαρκόπουλο  οι  69οι  Πανελλήνιοι  Αγώνες  Υπερπήδησης Εμποδίων.

Τους Πανελλήνιους Αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους και έκαναν και απονομή  στους  Πανελληνιονίκες  Παίδων    ο  Ser Miang NG,  Αντιπρόεδρος  και  μέλος  της  Εκτελεστικής Επιτροπής της ΔΟΕ και ο κ. Gordon Tang, μέλος και χορηγός της ΔΟΕ  και της ΔΟΑ. Τους συνόδευε ο Πρόεδρος της ΕΟΙ, κ. Ισίδωρος Κούβελος.   Στην Κατηγορία Ενηλίκων Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Νικολίνα Μακαρώνα του  ΙΟΒΟΠ  με  την  Arc de Triomphe  με  πολύ  καλή  εμφάνιση και διπλή άπταιστη  διαδρομή.

Στην 2η  θέση ήταν  επίσης  με  0  βαθμούς  ο  Jan Gurov  του  ΑΙΟΑΤ  με  τον  So Limit (που  αποσύρθηκε  από  τον  αγώνα  διαβάθμισης)  και  στην  3η   θέση  ο  Κρίτων  Ζαφειρόπουλος  του IOMS με  τον  Dicaprio  με  4  βαθμούς  από τους δύο γύρους.   Ο μοναδικός ιππέας με 0  βαθμούς  στην  Κατηγορία Νέων Ιππέων αναδείχθηκε και  Πανελληνιονίκης.  Ο  λόγος  για  τον  Ανδρέα  Βαρδινογιάννη  με  τον  Zjohn του ΙΑΟΦ. Στην 2η  θέση με 4 βαθμούς  ήταν  ο  Γιώργος  Αμούτζας  με  τον  Eliah  του  και  στην 3η   θέση  η Αντιγόνη  Τσαφαρά  με  τον  Interpid Leonardo με 28 βαθμούς.

Στην  Κατηγορία  Εφήβων  Πανελληνιονίκης  αναδείχθηκε  ο  Αντώνης  Αντωνίου  με  τον  Loon Illusion,  μετά  από  αγώνα  διαβάθμισης με την Σελήνη Ποππ και  την  Saygon  Οι  δύο  αθλητές  ισοβάθμησαν  στην  1η   θέση  μετά  τους  δύο  γύρους  με  4  βαθμούς. Ο  αθλητής του ΙΟΚΟΥΒ είχε 6 βαθμούς  στο μπαράζ και η αμαζόνα του ΙΟΒΟΠ 8. Στην 3η  θέση ήταν η Ιωάννα Τσόχα με τον  Calido S με 6 βαθμούς από τον 1ο  γύρο.

Στην  Κατηγορία  Παίδων  η  Άρτεμις  Πίτσικου  και  η  Marisa  αναδείχθηκαν  Πανελληνιονίκες  μετά  από  μπαράζ  με  τον  Σταύρο  Θεοφανόπουλο  και  τον  Taquine du Vivier.  Οι  δύο  αθλητές  ισοβάθμησαν  στην  1η   θέση  με  0  βαθμούς  μετά  τους  2  γύρους. H  αμαζόνα  του ΙΟΜ είχε 4  βαθμούς  στο  μπαράζ  και  ο  αθλητής  του  ΕΙΟ  8.  Στην  3η   θέση  ήταν  ο  Άθως Τριγλιανός με τον Varien από το ΙΚΕΜ με 4 βαθμούς από τον 1ο  γύρο. Στην  Κατηγορία  Αμαζόνων,  που  έγινε  μπαράζ  μεταξύ  7  αθλητριών,  οι  οποίες  ισοβάθμησαν στην 1η  θέση με 0 βαθμούς, νικήτρια βγήκε η Πάολα Μαρτίνη με τον  Cobbydor  με  την  γρηγορότερη  άπταιστη  διαδρομή  στο  μπαράζ  σε  χρόνο  36,87.

Δεύτερη  ήταν η Ελένη Αινατζόγλου με τον D’Artagnan του  ΙΟΘΡΑΚ  με  άπταιστη  και  χρόνο  37,12  και  τρίτη  ήταν η Ειρήνη Σπανού με τον Peron από την Ρόδο  με επίσης άπταιστη και χρόνο 38,76.   10 ιππείς πήραν μέρος στον αγώνα  διαβάθμισης  της  Κατηγορίας  Νέων  Ίππων,  οι  οποίοι  ισοβάθμησαν  στην  1η   θέση  με  διπλή  άπταιστη  διαδρομή.  Νικήτριες  αναδείχθηκαν  η  Κατερίνα  Doubodel  και  η  Fleur  με  την  γρηγγορότερη  άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 29,02. Στην 2η  θέση  ήταν  ο  Γιάννης  Σκανδάλης  με  τον Chudodeen  με  άπταιστη  και  χρόνο  29,72  και  στην  3η   θέση  ο  Σταύρος  Γεωργόπουλος  με  τον Casper  με  επίσης  άπταιστη και χρόνο 31,31.   Τέλος,  στην  χθεσινή  Κατηγορία  Δ  ύψους  1.15μ.  για  δεύτερη  φορά  νικήτρια  στο  τριήμερο ήταν η  Χριστίνα Σαχίνογλου με  την Carosa με άπταιστη και χρόνο 53,69.

Στην 2η  θέση ήταν ο Λουκάς Παπαδόπουλος με τον Lux με χρόνο 56,80 και στην 3η θέση η Μαργαρίτα Δενδρινού με τον Last Chance με χρόνο 60,22.   Οι  Πανελλήνιοι  Αγώνες  πραγματοποιήθηκαν  με  την  υποστήριξη  των  χορηγών  εταιρειών: ΜΕΤΚΑ, Coral με την Shell, Ολυμπιακή Ζυθοποιία με την μπύρα Mythos, Kyvernitis Travel, TRM, Α.Ισμαήλος Α.Ε. επίσημος αντιπρόσωπος της Mercedes Benz, Superfast Ferries, Hertz, ,  Όμιλο  Ιατρικού  Αθηνών,  Κτήμα  Χάρις, New Alert, Α.Μάστορης – Δ.Μητρογιάννης & ΣΙΑ Ε.Ε. Χορηγοί Επικοινωνίας: Cosmote TV, Star και ΕΡΤ.