Αναζήτηση

CSIO3* Gorla Minore

Πρόκριση στον Ημιτελικό & 2η θέση στο GP της Gorla!

Μεγάλες στιγμές ζει η Ελληνική Ιππασία το τελευταίο διάστημα με τους αθλητές της να συνεχίζουν το σερί των επιτυχιών τους.

Στο διεθνή αγώνα CSIO3* στη Gorla Minore και συγκεκριμένα στο Longines EEF Series Κύπελλο Εθνών, η Ελληνική Ομάδα με πολύ καλή εμφάνιση κατάφερε όχι μόνο να καταλάβει την 6η θέση, αλλά να πετύχει τον πρώτο σημαντικό της στόχο, να προκριθεί στον ημιτελικό της σειράς στη Βουδαπέστη.

Οι Έλληνες αθλητές Άγγελος Τουλούπης με τον Lord Mexx, Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Dicaprio, Γιάννης Σκανδάλης με τον Ego di Villagana και Ηλίας Μπαλιούσης με τον Casper d’Argouges συγκέντρωσαν στους δύο γύρους 8 βαθμούς και ισοβάθμησαν με άλλες πέντε ομάδες. Ο χρόνος έκρινε τις θέσεις και με συνολικό χρόνο 227,22 η Ελλάδα ήταν 6η. Στην 1η θέση με 0 βαθμούς ήταν η Μ. Βρετανία, στην 2η και 3η θέση με 8 βαθμούς ήταν αντίστοιχα η Γαλλία και η Ελβετία!

Tην επιτυχία της ομάδας μας ακολούθησε μία ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία. Στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.50μ. ο Άγγελος Τουλούπης και ο Lord Mexx εντυπωσίασαν για ακόμη μία φορά κερδίζοντας την 2η θέση σε σύνολο 48 αθλητών. Ο Έλληνας αθλητής έκανε άπταιστη διαδρομή στον 1ο γύρο και μαζί με άλλους 9 αθλητές μπήκε στον αγώνα διαβάθμισης όπου είχε και πάλι άπταιστη και χρόνο 40,96. Νικητής του αγωνίσματος ήταν ο Ιταλός Piergiorgio Bucci με τον
Carpe Diem J&f Champblanc
με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο στο μπαράζ 40,61.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας Ομάδα ο ημιτελικός της Βουδαπέστης που θα γίνει το τετραήμερο 29 Ιουνίου με 2 Ιουλίου.