Samorin CSI3*

4η θέση στο Samorin για τον Άγγελο!

Δελτίο Τύπου

Μεγάλων επιτυχιών συνέχεια για τον Άγγελο Τουλούπη.

Ο Έλληνας αθλητής και Νο 114 στον κόσμο συμμετείχε το περασμένο τετραήμερο 21 με 24 Ιουλίου στο διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων CSI3* στο Samorin της Σλοβακίας πρωταγωνιστώντας ανάμεσα σε μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας ιππασίας.

Μαζί με τον επιβήτορά του Lord Mexx πήρε μέρος στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.50μ. και μετά από δύο εκπληκτικές άπταιστες διαδρομές στον κανονικό γύρο και στον αγώνα διαβάθμισης με χρόνο 40,56 κατέλαβε την 4η θέση.

Στον αγώνα διαβάθμισης πήραν μέρος 12 από τους συνολικά 52 αθλητές του Grand Prix, ενώ μεγάλος νικητής αναδείχθηκε o Πορτογάλος Rodrigo Giesteira Almeida με τον Imposant van de Renger με 0 βαθμούς και χρόνο 39,47.

Σε άλλο αγώνισμα νέων ίππων ύψους 1.25μ., ο Άγγελος ίππευσε τον 6χρονο Kannandillo κερδίζοντας την 1η θέση με άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο 65,03.

Επόμενος διεθνής αγώνας για τον Έλληνα αθλητή είναι το CSI3* στην Ουγγαρία και το Szilvásvárad την επόμενη εβδομάδα, 29 – 31 Ιουλίου.